Úvodní stránka > Aktuality

Produkce masa v ČR loni meziročně klesla o 0,8 pct na 447.651 tun

1.2.2016

Praha 1. února (ČTK) - Produkce masa v České republice se loni vrátila k meziročnímu poklesu, snížila se o 0,8 procenta na 447.651 tun. Klesla výroba vepřového, skopového, kozího a koňského masa. Mléka vykoupeného od zemědělců přibylo o 3,6 procenta na více než 2,43 miliardy litrů. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Produkce masa loni stoupla jen v prvním čtvrtletí, a to o 1,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí klesla o 0,7 procenta, ve třetím o dvě procenta a v posledním o 1,5 procenta.

Produkce vepřového, která obnáší víc než polovinu celkové výroby masa v ČR, loni klesla o 3,5 procenta na 227.739 tun.

Hlavním důvodem poklesu produkce vepřového je podle ředitele Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jana Stibala snižující se výkupní cena prasat. Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat loni klesly o 12 procent. Cena padá hlavně kvůli přebytkům na trhu, které přineslo ruské embargo na dovoz potravin. "Stejný vývoj má i Německo, tam je ten pokles 4,5 procenta," uvedl Stibal. Naopak se podle něj zvýšil export do jihovýchodní Asie.

Ministerstvo zemědělství uvedlo, že se stavy zvířat v Česku snaží zvyšovat. "Současná situace v živočišné výrobě čelí v ČR i v dalších členských státech EU nepříznivým podmínkám. Na propadu výkupních cen vepřového masa a mléka se negativně podepsaly ruské sankce, zrušení mléčných kvót a nadměrná nabídka těchto komodit na světových trzích," řekl dnes ČTK mluvčí resortu Hynek Jordán.

"Kdyby nebylo kroků, které ministerstvo podniklo, tak by ve statistice nebyl pokles vepřového o 3,5 procenta, ale okolo sedmi až deseti procent," dodal Stibal. Ministerstvo například loni zvýšilo podporu na ozdravování chovů. V tzv. nákazovém fondu bylo 1,1 miliardy korun, z toho 720 milionů mohli využít chovatelé prasat. Chovatelé také poprvé mohli žádat o náhradu všech nákladů spojených například s dezinfekcí, deratizací, ošetřením vody nebo na laboratorní vyšetření. Navíc by měli chovatelé prasat a dojnic dostat mimořádně přes 600 milionů korun. Půlka bude z evropských peněz, zbytek z českého rozpočtu. Ministerstvo předpokládá, že peníze proplatí do konce dubna, dodal Jordán.

Bilance zahraničního obchodu s živými prasaty od prosince 2014 do loňského listopadu byla kladná. Živá prasata se dovážela z Německa, Dánska, Polska a Nizozemska a vyvážela se na Slovensko, do Maďarska a Německa. Obchod s vepřovým masem loni prohloubil schodek, maso pocházelo hlavně z Německa, Španělska a Polska. Dominantní postavení ve vývozu zaujímalo Slovensko.

Výroba skopového byla nižší o pět procent, kozího o 4,9 procenta a koňského o 43,4 procenta. Naopak u hovězího a telecího byl nárůst 4,2 procenta a u drůbežího 1,3 procenta. "Zdánlivě pozitivní zprávu - meziroční nárůst produkce hovězího masa - si lze vysvětlit výkyvy na trhu s mlékem. Celá řada chovatelů totiž pod tlakem snižujících se cen za mléko převedla chovy dojených krav na krávy masné," řekla mluvčí Agrární komory Dana Večeřová. Podle ní hrála roli i poptávka po hovězím v EU i mimo unii.

Ceny mléka se loni propadly o 17,2 procenta na průměrných 7,86 Kč za litr. V zahraničním obchodě s mlékem a mléčnými výrobky od prosince 2014 do listopadu 2015 výrazně převyšoval vývoz nad dovozem. Na obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se nejvíce podílelo Německo a Slovensko v obou směrech, na dovozu také Polsko a vývozu Itálie.

Ceny jatečných kuřat zůstaly téměř stejné jako v předchozím roce a ceny jatečného skotu se zvýšily o 2,7 procenta.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN