Tisíce zemědělců po celé republice protestovali proti neférovým podmínkám na trhu a dovozům ze třetích zemí
27.2.2025Praha, 27. února 2025 – Tisíce zemědělců po celé České republice dnes vyjely se stovkami zemědělských strojů do ulic a na hraniční přechody, aby se připojily k celoevropské vlně protestů proti zhoršujícím se podmínkám pro zemědělství. Protestní akce se konaly ve všech krajích a měly různou podobu – od symbolických blokád hraničních přechodů až po demonstrace na náměstích krajských měst.
Česká republika se tak přidala k zemědělcům ze Španělska, Francie, Polska, Německa či Slovenska, kteří nesouhlasí s obchodními dohodami s třetími zeměmi, zejéména s Jižní Amerikou a Ukrajinou, jež umožňují dovozy levných potravin bez odpovídajících standardů.
Podle zástupců Zemědělského svazu ČR, Agrární komory ČR, Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů a Společnosti mladých agrárníků ČR, s podporou Potravinářské komory ČR a Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy mají protesty jasný cíl – apelovat na vládu a evropské instituce, aby zajistily férové podmínky pro evropské zemědělce a garantovaly spotřebitelům bezpečné a kvalitní potraviny.
Hlavní protesty v regionech
Hodonín – centrální protest na hranicích se Slovenskem
Na hraničním přechodu mezi českým Hodonínem a slovenským Holíčem se za dohledu policie sešly stovky zemědělců s přibližně dvěma stovkami strojů, které byly ozdobeny vlajkami a hesly jako „Neberte nám práci“, „Mercosur = hormony, antibiotika a GMO“ nebo „Už toho máme dost“. K českým a slovenským farmářům se připojili i kolegové z Maďarska a Rakouska.
Na pódiu vystoupili zástupci zemědělských organizací z ČR, Slovenska, Maďarska a Rakouska. V projevech zazněla ostrá kritika obchodních dohod, které ohrožují evropské zemědělství a znevažují snahu evropských farmářů o dodržování přísných environmentálních a kvalitativních standardů. Blokáda hraničního přechodu trvala přibližně dvě hodiny a byla zakončena zpěvem státních hymen zúčastněných zemí.
Folmava – protest českých a německých zemědělců
Několik desítek traktorů českých zemědělců se zapojilo do protestní jízdy na hranice s Bavorskem, kde akci podpořili i bavorští farmáři. Společně vyjádřili obavy ze současné zemědělské politiky EU a dopadů nekontrolovaných dovozů potravin ze třetích zemí.
Náchod – protest s polskými zemědělci
V Královéhradeckém kraji vyrazili zemědělci s 50 stroji na hraniční přechod v Náchodě, kde se setkali s polskými farmáři. Uspořádali happening, jehož součástí byl petiční stánek podporující iniciativu „Stop falšovaným potravinám“, která usiluje o transparentní označování původu potravin.
Před 12. hodinou se protestující přesunuli přímo na hraniční přechod, který symbolicky zablokovali na 5 minut, skandovali hesla proti Mercosuru a zazpívali píseň Ach synku, synku.
Pardubice – téměř 300 lidí na náměstí
Jedno z největších shromáždění proběhlo v Pardubicích, kde se na náměstí před Východočeským divadlem sešlo téměř 300 lidí. Jaroslav Vaňous, místopředseda Zemědělského svazu ČR, připomněl nutnost zachování potravinové soběstačnosti: „Pokud má být Evropa soběstačná a konkurenceschopná, nesmí být závislá na dovozech. Česká republika umí vyrábět bezpečné potraviny s vysokým standardem a nízkou uhlíkovou stopou. Každá regulace něco stojí a naši představitelé by o tom měli začít mluvit.“
Leoš Říha, viceprezident Agrární komory ČR, dodal: „Vadí nám, že EU chce uzavřít obchodní dohodu s Jižní Amerikou. Vyžadujeme ekologické standardy od evropských farmářů, ale zároveň otevíráme trh dovozům z regionů, kde lesy skutečně mizí.“
Protestující apelovali na politiky, aby odmítli Mercosur a nastavili férové podmínky pro evropské zemědělce.
Zemědělci žádají Evropskou komisi a vládu o konkrétní kroky:
-
Zrušení obchodní dohody mezi EU a jihoamerickým sdružením MERCOSUR.
-
Nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou s cílem ochránit evropské zemědělce.
-
Zajištění maximální garance ochrany trhu ze strany EU a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu.
-
Snížení byrokratické zátěže a diktátu ze strany Bruselu.
-
Podpora evropské občanské iniciativy "Stop falšovaným potravinám", která usiluje o odtajnění skutečné země původu potravin.
Zástupci českých, slovenských a maďarských zemědělských organizací vypracovávají společnou výzvu pro evropské instituce, kterou předají politikům.
Celou TZ nalezente v příloze.
Přílohy |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
tisíce zemědělců
Jan Bača | stary.baca@seznam.cz | 6:10 28.02.2025 |Můžete specifikovat kolik tam bylo skutečných zemědělců. Prosím počet a ne uvést tisíce zemědělců.