U nás je pořád „práce jako na kostele“, říká opat kláštera v Nové Říši k pokračující revitalizaci
12.3.2025
V pokračování rozhovoru s Ing. Marcelou Lorencovou se věnujeme budoucím plánům na opravy a revitalizaci kláštera. Na otázky týkající se každodenního života a práce v klášteře odpovídá opat kláštera Mgr. Marian Rudolf Kosík, O.Praem.
Pavlína Havlová: Kolik bratrů v klášteře žije a jak se o činnost dělí?
opat kláštera: V klášteře žije 5 bratří. Každý z nich má své úkoly a povinnosti. Opat pověřuje určenou službou a stará se o bratry v klášteře i o ty, kteří žijí na farách mimo klášter, převor má na starosti chod klášterního domu, provizor ekonomickou stránku hospodaření, magistr noviců vyučuje nové členy kláštera a je ještě mnoho jiných služeb: knihovník, vedoucí kuchyně a podobně.
Život v klášteře začíná ráno v 6 hodin společnými modlitbami. Následuje snídaně a různé samostatné práce. V poledne se sejdou bratři na modlitbách a společném obědě. Odpoledne pokračují v práci a večer jsou opět společné modlitby a večeře. V neděli a církevní svátky na místě práce mají bratři volno. Také se scházejí ke společné rekreaci, aby si popovídali, poradili se a zasmáli.
Jestliže je přísloví „práce jak na kostele“, o klášteře to platí daleko víc.
Na čem pracujete v současné době?
Marcela Lorencová: Práce roku 2025 z části navazují na „rozpracovanost“ let předešlých. Například revitalizace hospodářského statku. Ten se skládá ze 4 budov a velkého nádvoří. V letošním roce bychom rádi dokončili obnovu střech. Ale mnoho práce je ještě před námi, pokud chceme, aby celý komplex odpovídal současnému standardu – opravit fasády původních chlévů a čelní budovu přestavět na bytové jednotky. V letošním roce proběhne 3. etapa opravy velké klášterní zdi, která byla z důvodu velké finanční náročnosti rozdělena do několika let.
Pokračujeme v „přestavbě“ bývalé lesní školky na zahradnictví. Produkty by měly být k dispozici pro klášterní kuchyni, v obchůdku, kavárně a pro návštěvníky nových apartmánů, květiny pak ve farnostech a farních budovách. Dokončujeme parkovací prostor pro zaměstnance a hosty kláštera. Zároveň probíhá postupná oprava bytů v domě s pečovatelskou službou, který přešel do užívání kláštera v roce 2023. Na rekonstrukci čeká ještě několik dalších hospodářských a farních budov. Vzhledem k velké finanční náročnosti je to úkol ještě na mnoho let.
Co se Vám v minulém roce podařilo dokončit?
Marcela Lorencová: V uplynulých dvou letech se povedlo zrekonstruovat celé jádro kláštera – vzniklo 9 nových osobitých apartmánů, celkem asi pro 40 osob. Každý apartmán má své jméno, svou barvu, svoji velikost. Dále zázemí nejen pro apartmány, ale i pro společenské akce – kuchyň a jídelna. Loni v létě bylo otevřené nové návštěvnické centrum s kavárnou a obchůdkem.
Revitalizován byl Velký dvůr, vstupní prostor kláštera, Rajská zahrada, Hřbitovní zahrada. Nutno dodat, že celý komplex je bezbariérový a zrekonstruoval se i výtah do poschodí, kde jsou prohlídkové trasy. Dokončily se opravy některých hospodářských budov s jejich nejbližším okolím – kovárna, vstup do bývalé pivovarské lednice, stodola v hospodářském komplexu včetně nádvoří. V okolí kláštera pak 2 etapy oprav klášterní zdi. Zbudován byl nový parkovací přístřešek. Součástí těchto významných oprav je ale mnoho tzv. oprav „drobných“. Bez nich by však celý komplex nepůsobil upraveně a uceleně. Můžeme sem zahrnout například opravu veškerého historického nábytku, který je nyní součástí interiéru návštěvnického centra a z části i apartmánů.
Co se týče zemědělství, co se Vám osvědčilo pěstovat?
Marcela Lorencová: Zemědělskou činností se klášter zabývá pouze několik let, většina půdy je propachtovaná. Původní ekologické hospodaření přešlo v loňském roce do konvence. A vzhledem k zásadním změnám hospodaření, které k nám přišly před 2 lety a jsou neustále upravovány, se především snažíme stabilizovat slušný osevní postup, podle kterého bychom chtěli konečně pár let „šlapat“. Abychom mimo jiné poznali, co se nám daří pěstovat a čemu se raději vyhnout. Historicky se nám vydařila především pšenice ozimá potravinářská, a pak oves nahý. V letošním roce bychom rádi vyzkoušeli hrách žlutý a trochu pokukujeme po máku.
Máte pro svou produkci ustálené odběratele?
Marcela Lorencová: V minulosti jsme prodávali ekologii. Když jsem hledala uplatnění v ČR, nepodařilo se mi najít kupce. Tedy spolehlivého kupce. Spolupracovali jsme s firmou Bio-pro, byli jsme spokojeni, domnívám se, že se nám povedl vybudovat velmi „čestný“ vztah, produkce ale šla do zahraničí. Vždy jsem si naivně myslela, že naším cílem je naši produkci spotřebovat doma, protože je nejen pod kontrolou, ale také by to mělo být logicky „nejlevnější“. Nyní se snažíme orientovat na náš region, nejbližší okolí. Stále se domnívám, že dobrý nebo přímý osobní kontakt je i v obchodních vztazích velmi důležitý.
S jakým dalším klášterem nejraději spolupracujete?
opat kláštera: Se želivským a po roce 1989 byla velmi dobrá práce s gerasským v Rakousku. Ten nám pomáhal obnovovat náš vrácený klášter.
Spolupracujete také s obcí?
opat kláštera: Ve spolupráci s městysem Nová Říše byl zbudován z části kláštera Dům s pečovatelskou službou. A také jsou některé akce, zvláště koncerty, které připravujeme společně. Spolupráce je velmi dobrá.
Jaké jsou Vaše plány do budoucna?
opat kláštera: Klášter musí být zachován jako duchovní centrum pro široké okolí, stejně jako místo k odpočinku a načerpání sil pro člověka věřícího i nevěřícího. Je to také místo pro kulturu a poučení.
V životě kláštera je prvořadá péče o duši. Kromě bohoslužeb se v klášteře konají duchovní cvičení a duchovní obnovy i setkávání různých společenství věřících.
***
V rozhovoru, který jsme vedli korespondenčně, nám odpovídali Mgr. Marian Rudolf Kosík, O.Praem, opat kláštera, a Ing. Marcela Lorencová, která má na starost ekonomickou správu kláštera.
***
Foto: Archiv Kanonie premonstrátů v Nové Říši.