Ve Slatině nad Zdobnicí postavili novou stáj. Dojnice mají nové postýlky a dojí je dojicí roboty
5.3.2025Před třemi měsíci otevřeli v akciové společnosti ZDOBNICE a.s. V podhůří Orlických hor novou stáj opatřenou 8 dojicími roboty s kapacitou pro až 520 dojnic. Ředitele společnosti, Ing. Josefa Duška, jsme se zeptali, jak s odstupem tří měsíců hodnotí cíle, s jakými se do výstavby nové stáje pustili.
Pavlína Havlová: Co Vás k rekonstrukci přimělo?
Josef Dušek: Původní stáj už nám z mnoha důvodů nevyhovovala. Měla menší kapacitu (pro 380 produkčních dojnic), ale byla postavena téměř před padesáti lety, a tak byla jak fyzicky, tak morálně technologicky zastaralá s nevyhovující kapacitou dojírny. V souvislosti s rekonstrukcí jsme museli snížit celkový počet chovaných dojnic v podniku ze 750 až na 620 kusů, do budoucna však chceme mít 850 dojnic a celkem chceme včetně býků na výkrm chovat až 2300 kusů skotu.
Stačilo stáj jen zrekonstruovat?
Původní stáj jsme museli úplně zbourat a zbourali jsme k tomu i výkrmnu prasat. Na tomto půdorysu vznikla nová stáj včetně jímky, která pojme 6000 m3 kejdy. Výstavba nové stáje trvala 18 měsíců, ale od záměru k vlastní realizaci uběhlo téměř 5 let.
Bylo třeba připravit projektovou dokumentaci, zažádat o dotace, vyřídit veškerá povolení a konečně získat i souhlas všech akcionářů k tomu, že se do stavby opravdu pustíme. Zásadní věcí pro nás při tak velkém projektu samozřejmě bylo získat i financování od banky. Celková investice vyšla na téměř 180 milionů, z toho dvě třetiny jsou kryty úvěrem od banky.
Čeho jste chtěli rekonstrukcí stáje dosáhnout?
Chováme červenostrakatý skot a ten chceme v našich podmínkách udržet. Věříme, že do Orlických hor chov skotu patří. Výstavbou stáje jsme zlepšili nejen welfare zvířat, ale i pracovní podmínky zaměstnanců, a v neposlední řadě stojíme o vyšší užitkovost a zlepšení zdravotního stavu našich dojnic.
Jak to v nové stáji vypadá?
Stáj je vybavena 8 dojicími roboty a má řízený pohyb stáda k robotům a ke krmení. Skot je ustájen v přistýlaných lehacích boxech, přistýláme štípanou slámou. Kapacita stáje je 520 kusů dojnic.
Zaznamenáváte v nové stáji už nějaké viditelné změny k lepšímu?
Mohu říci, že výsledky se projevují už dnes, po třech měsících od otevření stáje. Zdravotní stav našich dojnic je viditelně lepší a také začíná mírně stoupat jejich užitkovost. V době před rekonstrukcí jsme dosahovali užitkovosti 8500 l mléka/krávu/rok, nyní jsme na 9000 litrech a věříme, že do roka můžeme být na užitkovosti i 10000 litrů mléka.
Spokojení jsou i naši zaměstnanci. Také jejich pracovní podmínky pro obsluhu zvířat se výrazně zlepšily. Zprvu měli z robotizace obavy, ale vidí, že zavedené nové technologie dobře fungují. Je to radost.
Chov skotu se v posledních letech významně vyvíjí. Ještě v devadesátých letech minulého století dosahovala užitkovost 4 tisíce litrů na dojnici a rok. Dnes jsme na téměř 9000 litrech. Stáli jsme tedy před rozhodnutím, zda dále produkovat mléko, nebýt tak závislí na dotacích a využívat krajinu k produkčnímu zemědělství, nebo krajinu využívat k extensivnímu hospodaření, což pak ale znamená produkovat daleko méně mléka, spoléhat se na dotace a udržovat zatravněné pole.
Chováte skot i na maso?
Ročně chováme na výkrm na 350 kusů býků. Máme uzavřený obrat stáda a býky vykrmujeme do jatečné váhy 800 kg. Jatečná zvířata prodáváme především na vývoz (momentálně Turecko, Polsko), což je dnes – bohužel – ekonomicky výhodné.
Z globálního pohledu je samozřejmě otázka pro politiky u nás doma i v Bruselu, proč umožňují volné tržní hospodářství ve smyslu dovozu zemědělské produkce ze třetích zemí – toto by, myslím, nemělo být hlavním cílem České republiky, a ani Evropy. A to pomíjím Green Deal, který zcela opomíjí uhlíkovou stopu...
Co by podle Vás stálo za to změnit, ať už v legislativě nebo ve společnosti?
Určitě bychom měli snížit byrokracii, zjednodušit dotační podmínky a obecně provádět méně legislativních změn, které se zemědělcům doslova mění pod rukama.
Zemědělcům by pomohlo, kdyby pro ně měli pochopení jak čeští, tak evropští politici. Kéž by vzali téma zemědělství za své a pochopili už konečně, že tady jde o obživu národa, což je zásadní pro jeho přežití. Už jen tímto uvědoměním by se v médiích začalo o zemědělství mluvit s respektem, což by pomohlo zvednout prestiž našeho oboru a my bychom pak neměli problém sehnat do zemědělství vhodné zaměstnance.
Zaujalo mne, že prodáváte loupané brambory, co vás k tomu vede?
Prodejem loupaných brambor udržujeme tradici, která je v tomto podniku zavedena už téměř 40 let. Dříve se u nás pěstovaly brambory na rozloze 250 ha, nyní je pěstujeme na ploše 35 ha. Zhruba polovina celkové produkce brambor projde loupárnou.
Loupanými brambory naváženými do 10kilových pytlů zavážíme jídelny a kuchyně našeho i vedlejšího okresu. Myslím, že v našem regionu jsme už poslední, kdo se loupáním brambor zabývá.
Budete pořádat Dny otevřených dveří?
Ano, těšíme se, že 20. června 2025 pozveme veřejnost na prohlídku naší nové stáje do Slatiny ve Zdobnici. Na dopoledne chceme pozvat mateřské, základní i střední školu z našeho okolí, odpolední program je určen pro veřejnost. Čekáme návštěvnost kolem 500 lidí. Všichni jste srdečně zváni!
***
ZDOBNICE a.s. hospodaří na cca 2175 ha, ve výrobní bramborářské oblasti. z této výměry tvoří cca 1440 ha orná půda (pěstují se zde např. obiloviny, řepka, kukuřice na siláž, jetel a GPS na senáž) a cca 725 ha připadá na trvalé travní porosty. Společnost se specializuje na živočišnou výrobu – chov skotu –, takže ¾ tržeb podniku jsou z této výroby, zbytek příjmů má podnik z rostlinné výroby a také z prodeje loupaných brambor. Podnik zaměstnává 75 lidí.
***
Akciová společnost byla založena 6. prosince 1993 a od 1. 3. 1994 převzala hospodářskou činnost po ZD ZDOBNICE. Hospodaří v katastrech Slatina nad Zdobnicí, Rybná nad Zdobnicí a Pěčín na celkové výměře 2 175 ha v nadmořské výšce od 400 do 550 m. n. m.
***
Foto: Iva Horníková
Text: Pavlína Havlová