Operace 1.1.1. Vzdělávací akce
Popis: Účelem vzdělávacích akcí je odborné vzdělávání jednotlivých pracovníků, které směřuje ke zvyšování jejich kvalifikace v oblasti zemědělství, potravinářství a lesnictví.
Praktika správy nemovitostí zemědělskými podnikateli z pohledu právníka II.
Registrační číslo projektu: 23/016/0111a/163/000038
Popis projektu:
Účelem projektu je pokračovat v seznamování účastníků seminářů se základními aspekty vlastnických a užívacích vztahů k ostatním nemovitých věcem užívaným v zejména zemědělské prvovýrobě obsažené v aktuální právní úpravě včetně připomenutí stále probíhající souběžné aplikace právní úpravy přijaté do 1.1.2014 v oblasti užívacích vztahů k nemovitým věcem a jejich vzájemných konsekvencí a připomenout jim aktuální praktickou aplikaci obou právních úprav.
Výklad bude v detailnějším rozsahu zaměřen na některé specifické záležitosti, které zemědělské praxi činí určité obtíže při jejich řešení a na procvičování praktických znalostí a dovedností účastníků seminářů.
Projekt bude umožňovat účastníkům přímo konzultovat s lektorem konkrétní situace z jejich praxe, vznášet dotazy k právní úpravě a aktivně tak ovlivňovat vlastní průběh seminářů.
Cílem projektu je další zvýšení a prohloubení úrovně znalostí, dovedností a praktických poznatků účastníků v oblasti právní úpravy vlastnických a užívacích vztahů k ostatním nemovitým věcem užívaným v zemědělském podnikání, a to zejména z pohledu správné aplikace právní úpravy, vhodné volby smluvního typu uzavírané smlouvy a jejího obsahu, správné realizace práv a povinností ze smluvních vztahů jejich účastníky, řešení kolizních situací jakož i celkové orientace v této oblasti právní úpravy. Znalost této právní problematiky a dovednost řešení obvyklých situací jsou základním předpokladem zlepšení hospodářské výkonnosti zemědělských podnikatelů a v blízké budoucnosti i nedílnou součástí implementace nové zemědělské politiky v rámci České republiky a Evropské unie.
Výsledkem projektu bude prohloubení znalostí a dovedností účastníků, zpravidla zaměstnanců zemědělských podnikatelů majících v pracovní náplni správu a užívání nemovitých věcí, v oblasti vlastnických a užívacích práv k nim, při vyhotovování listin o právních jednáních (zejména smluv a jejich změn) a jejich uzavírání a při řešení obvyklých situací při vlastnictví a užívání ostatních nemovitých věcí při zemědělském podnikání.
Termíny seminářů:
- 12. 11. 2024 - Olomoucký kraj
- 13. 11. 2024 - Jihomoravský kraj
- 14. 11. 2024 - Zlínský kraj
- 19. 11. 2024 - Ústecký kraj
- 20. 11. 2024 - Liberecký kraj
- 21. 11. 2024 - Pardubický kraj
- 26. 11. 2024 - Královéhradecký kraj
- 3. 12. 2024 - Kraj Vysočina
- 4. 12. 2024 - Středočeský kraj
- 5. 12. 2024 - Moravskoslezský kraj
- 12. 12. 2024 - Jihočeský kraj
- 17. 12. 2024 - Plzeňský kraj
Praktika správy nemovitostí zemědělskými podnikateli z pohledu právníka I.
Registrační číslo projektu: 23/016/0111a/163/000037
Popis projektu:
Účelem projektu je pokračovat v seznamování účastníků seminářů se základními aspekty vlastnických a užívacích vztahů k zemědělské půdě obsažené v aktuální právní úpravě včetně připomenutí stále probíhající souběžné aplikace právní úpravy přijaté do 1.1.2014 v oblasti užívacích vztahů k zemědělským pozemkům a jejich vzájemných konsekvencí a připomenout jim aktuální praktickou aplikaci obou právních úprav.
Výklad bude v detailnějším rozsahu zaměřen na některé specifické záležitosti, které zemědělské praxi činí určité obtíže při jejich řešení a na procvičování praktických znalostí a dovedností účastníků seminářů.
Projekt bude umožňovat účastníkům přímo konzultovat s lektorem konkrétní situace z jejich praxe, vznášet dotazy k právní úpravě a aktivně tak ovlivňovat vlastní průběh seminářů.
Cílem projektu je dále zvýšit a prohloubit u účastníků úroveň znalostí, dovedností a praktických poznatků v oblasti právní úpravy vlastnických a užívacích vztahů k zemědělské půdě, a to zejména z pohledu správné aplikace právní úpravy, vhodné volby smluvního typu uzavírané smlouvy a jejího obsahu, správné realizace práv a povinností ze smluvních vztahů jejich účastníky, řešení kolizních situací jakož i celkové orientace v této oblasti právní úpravy. Znalost této právní problematiky a dovednost řešení obvyklých situací jsou základním předpokladem zlepšení hospodářské výkonnosti zemědělských podnikatelů a v blízké budoucnosti i nedílnou součástí implementace nové zemědělské politiky v rámci České republiky a Evropské unie.
Termíny seminářů:
- 28. 5. 2024 - Středočeský kraj
- 29. 5. 2024 - Královéhradecký kraj
- 4. 6. 2024 - Kraj Vysočina
- 5. 6. 2024 - Jihomoravský kraj
- 11. 6. 2024 - Plzeňský kraj
- 13. 6. 2024 - Jihočeský kraj
- 18. 6. 2024 - Ústecký kraj
- 19. 6. 2024 - Liberecký kraj
- 20. 6. 2024 - Pardubický kraj
- 25. 6. 2024 - Olomoucký kraj
- 26. 6. 2024 - Moravskoslezský kraj
- 27. 6. 2024 - Zlínský kraj
Digitální zemědělství pro zvýšení konkurenceschopnosti a podporu biodiverzity
Registrační číslo projektu: 23/016/0111e/163/000058
Popis projektu:
Cílem projektu je seznámit zemědělskou veřejnost s problematikou digitalizace zemědělství a biodiverzity. Nástroje digitálního zemědělství zahrnují postupy známé z precizního zemědělství, které se obohacují o nástroje navázané robotizaci, využití umělé inteligence, zpracování velkých dat a interpretace pro účely rozhodování založeného na datech. Nástroje digitálního zemědělství budou představeny v kontextech zemědělských postupu na konkrétních příkladech spojených s výživou rostlin, ochranou rostlin (včetně plevelů), šlechtění, agrotechniku porostů od zasetí po sklizeň s přesahem do problematiky skladování. Záměr je prezentovat proces, možnosti a nástroje v celé produkční vertikále od zasetí do fáze včetně skladování. Problematika biodiverzity úzce souvisí se zdroji zemědělství, které se týkají půdy, úrodnosti, biologického odporu prostředí i kvality potravin. Akcentovány budou ekosystémové souvislosti včetně hodnocení efektů opatření, která jsou v zemědělství prováděna (např. biopásy).
V rámci prezentací podat ucelené informace o principech biologických základech a principech nezbytných pro pochopení biodiverzitní složky produkce moderního zemědělství v kontextu nových dotačních podmínek od roku 2023 a zároveň popsat vhodné způsoby plnění těchto požadavků i upozornit na alternativní řešení. Účastníci dostanou komplexní informaci o možnostech transformace zemědělského podniku k pokročilým digitálním technologiím, datovém managementu, zpracování dat, podmínkám robotizace.
Výsledkem projektu bude rozšíření znalostí účastníků o postupech správné zemědělské praxe v digitálním zemědělství a biodiverzitních opatření. Prakticky budou předvedeny i postupy pro zpracování sběr a zpracování dat v QGIS, DJI TERRA, Pix4D fields jak pro zpracování dat z bezpilotních prostředků tak satelitních dat. Účastnící budou mít k dispozici i ukázky v podobě skladištních škůdců, vybraných bezobratlých organismů a rostlin.
Očekávaným přínosem pro beneficienty bude lepší orientace v problematice digitalizace zemědělství, robotiky, zpracovní a a zabezpečení dat, biodiverzitní problematiky související s rostlinnou produkcí. K praktickému využití obdrží účastníci metodické pomůcky (prezentace v elektronické formě, programy pro zpracování dat).
Termíny seminářů:
- 5. 3. 2024 - Středočeský kraj
-
Dalších 10 seminářů budeme realizovat v dalších krajích od ledna 2025.
Právní úprava činnosti orgánů akciové společnosti, členů jejich orgánů a práv akcionářů
Registrační číslo projektu: 23/016/0111a/163/000052
Popis projektu:
Účelem projektu je edukovat účastníky seminářů v oblasti korporátního práva týkajícího se akciových společností působících v oblasti zemědělského podnikání. Zaměřením projektu je přiblížit účastníkům seminářů aktuální praktickou aplikaci této právní úpravy v činnosti akciové společnosti a obecně obchodních korporací.
Projekt bude umožňovat účastníkům přímo konzultovat s lektorem konkrétní situace z jejich praxe, vznášet dotazy k aplikaci právní úpravy a aktivně tak ovlivňovat vlastní průběh seminářů. V průběhu seminářů dojde k výměně praktických zkušeností jejich účastníků a k zodpovězení jejich dotazů lektorem (konzultační forma semináře).
Semináře budou probíhat za pomoci grafické prezentace.
Cílem projektu je dále zvýšit a prohloubit u účastníků úroveň znalostí, dovedností a praktických poznatků v oblasti právní úpravy korporátního práva, a to zejména z pohledu správné aplikace právní úpravy jakož i řešení kolizních situací.
Znalost této právní problematiky a dovednost řešení obvyklých situací při aplikaci právní úpravy korporátního práva v každodenní praxi akciových společností v zemědělském podnikání jsou základním předpokladem zlepšení hospodářské výkonnosti zemědělských podnikatelů a nezbytným předpokladem úspěšné implementace nové zemědělské politiky v rámci České republiky a Evropské unie.
Výsledkem projektu bude prohloubení znalostí a dovedností účastníků, zpravidla členů orgánů akciových společností v oblasti zemědělství a jejich vedoucích zaměstnanců v této kardinální oblasti právní úpravy jejich každodenní činnosti.
Na toto téma se uskuteční 8 akcí v 8 krajích ČR.
27. 2. 2024 - Královéhradecký kraj
26. 3. 2024 - Jihomoravský kraj
27. 3. 2024 - Středočeský kraj
Právní úprava činnosti orgánu družstva, členů jejich orgánů a práv členů družstev
Registrační číslo projektu: 23/016/0111a/163/000051
Popis projektu:
Účelem projektu je edukovat účastníky seminářů v oblasti korporátního práva týkajícího se družstev působících v oblasti zemědělského podnikání. Zaměřením projektu je přiblížit účastníkům seminářů aktuální praktickou aplikaci této právní úpravy v činnosti družstva a obecně obchodních korporací.
Projekt bude umožňovat účastníkům přímo konzultovat s lektorem konkrétní situace z jejich praxe, vznášet dotazy k aplikaci právní úpravy a aktivně tak ovlivňovat vlastní průběh seminářů. V průběhu seminářů dojde k výměně praktických zkušeností jejich účastníků a k zodpovězení jejich dotazů lektorem (konzultační forma semináře).
Semináře budou probíhat za pomoci grafické prezentace.
Cílem projektu je dále zvýšit a prohloubit u účastníků úroveň znalostí, dovedností a praktických poznatků v oblasti právní úpravy korporátního práva, a to zejména z pohledu správné aplikace právní úpravy jakož i řešení kolizních situací.
Znalost této právní problematiky a dovednost řešení obvyklých situací při aplikaci právní úpravy korporátního práva v každodenní praxi družstev zemědělském podnikání jsou základním předpokladem zlepšení hospodářské výkonnosti zemědělských podnikatelů a ne-zbytným předpokladem úspěšné implementace nové zemědělské politiky v rámci České republiky a Evropské unie.
Výsledkem projektu bude prohloubení znalostí a dovedností účastníků, zpravidla členů orgánů družstev v oblasti zemědělství a jejich vedoucích zaměstnanců v této kardinální oblasti právní úpravy jejich každodenní činnosti.
Na toto téma se uskuteční 8 akcí v 8 krajích ČR.
20. 2. 2024 - Ústecký kraj
22. 2. 2024 - Zlínský kraj
5. 3. 2024 - Olomoucký kraj
6. 3. 2024 - Jihočeský kraj
7. 3. 2024 - Kraj Vysočina
12. 3. 2024 - Liberecký kraj
13. 3. 2024 - Středočeský kraj
21. 3. 2024 - Moravskoslezský kraj
Udržitelné hospodaření se živinami a organickou hmotou v návaznosti na dotační požadavky od r. 2023
Registrační číslo projektu: 22/015/0111e/110/000093
Popis projektu:
Cílem projektu je seznámit zemědělskou veřejnost s vhodnými agrotechnické postupy pro zajištění setrvalého hospodaření se živinami a organickými látkami v půdě, a to i s ohledem na ochranu vody a ovzduší.
V rámci prezentací podat ucelené informace o principech správné výživy rostlin a hnojení, péče o půdní úrodnost a ochrany prostředí a zároveň vše uvést do souvislostí s novými dotačními podmínkami od roku 2023 a zároveň popsat vhodné způsoby plnění těchto požadavků i upozornit na možné chyby či nedostatky.
Výsledkem projektu bude rozšíření znalostí účastníků o obecných principech a vhodných postupech při skladování a používání minerálních, organických a statkových hnojiv a rovněž i dalších hnojivých látek (upravené kaly) a pomocných půdních látek (např. technologické vody). Přehledně, a ve vzájemných souvislostech budou shrnuty aktuální požadavky jednotlivých platných předpisů (legislativa hnojiv, ochrany vody, dotací), týkající se možností nakládání s hnojivy, dalšími hnojivými látkami a pomocnými půdními látkami. Současně budou účastníci seznámeni se způsoby vedení povinných evidencí (skladové karty hnojiv, evidence hnojení a výnosů plodin, elektronická forma evidencí) a s postupy souvisejících výpočtů (produkce statkových hnojiv, výpočet skladovací kapacity, zatížení pastviny, hodnocení limitů, využitelný dusík, přepočty údajů z laboratorních protokolů apod.). Prakticky budou předvedeny i postupy pro zpracování plánů hnojení i výpočty bilance živin a organických látek (pro novou Ekoplatbu).
Očekávaným přínosem pro beneficienty bude lepší orientace v problematice nakládání s hnojivy a dalšími hnojivými látkami v propojení s legislativními a dotačními požadavky, čímž lze předejít zbytečným sankcím i krácení dotací. K praktickému využití obdrží účastníci metodické pomůcky (sborník s komentovaným zněním aktuální legislativy, prezentace v elektronické formě, programy pro bilanci živin a organických látek).
Termíny webinářů, odkazy a další informace naleznete po rozkliknutí v pozvánce zde: Pozvánka
Produkce a reprodukce - dva základní pilíře úspěchu ve stáji a zároveň zásadní výzvy na mléčné farmě
Registrační číslo projektu: 23/016/0111d/163/000050
Popis projektu:
Cílem projektu je předat účastníkům seminářů nové poznatky a zvýšit tak úroveň jejich znalostí využitelných při kontrole a řízení zdraví krav, reprodukční výkonnosti a genetického pokroku. Konkrétně tedy účastník seminářů by měl porozumět principů a úskalím systému SDCT a v nějaké formě by jej měl být schopen implementovat na své farmě.
Aby byla ekonomická efektivita asistované reprodukce pro chovatele zajímavá, je zásadní konfrontace zdravotního stavu, produkční i reprodukční výkonnosti plemenice. Díky tomu lze zajistit produkci adekvátního počtu embryí, což povede ke zlepšení genofondu stáda i populace a také k možnému prodeji embryí dalším chovatelům. Chovatelé by se tedy měli seznámit s novinkami v oblasti přípravy dárkyně embryí či oocytů a měli by se naučit hodnotit vhodné příjemkyně embryí. Vzhledem k selekčnímu tlaku při šlechtění by se navíc měli seznámit se širokým portfoliem východ, které s používáním těchto špičkových metod reprodukce v rámci chovu dojených krav souvisí.
Obecným cílem projektu je tedy přenos nejmodernějších postupů a poznatků řízení zdraví krav a reprodukce do praxe a získané znalosti a dovednosti chovatelům skotu usnadní optimalizaci organizace a managementu, čímž povedou ke zvyšování ekonomické efektivnosti živočišné prvovýroby a celkovému zvýšení konkurenceschopnosti zemědělců.
Termíny seminářů a pozvánky
- 16. 2. 2024 - Liberecký kraj
- 21. 2. 2024 - Královéhradecký kraj
- 23. 2. 2024 - Moravskoslezský kraj
- 26.2.2024 - Středočeský kraj
- 28.2.2024 - Jihomoravský kraj
- 1.3.2024 - Jihočeský kraj
- 6.3.2024 - Zlínský kraj
- 14.3.2024 - Pardubický kraj
- 22.3.2024 - kraj Vysočina
- 3.4.2024 - Plzeňský kraj
- 25.4.2024 - Olomoucký kraj
Využití LPIS a dalších info. zdrojů ke splnění dotačních a legislativních požadavků v práci agronoma
Registrační číslo projektu: 22/014/0111a/110/000016
Popis projektu:
Cílem projektu je poskytnout účastníkům semináře základní informace o jednotlivých portálech a informačních zdrojích (registr půdy, portál monitoring eroze půdy, informační zdroje VÚMOP a CENIA, vodohospodářský informační portál, ochrana přírody a krajiny) a možnostech jejich aktivního využití při plnění dotačních a legislativních požadavků a vedení provozních záznamů a tvorbě podnikových dokumentů. S ohledem na probíhající klimatickou změnu a připravované změny zemědělské politiky EU po roce 2020 v této oblasti, bude pozornost rovněž věnována informacím zaměřených na obsah a hodnocení organické hmoty v půdě a emisím amoniaku ze zemědělské výroby a možnostem přispět k mitigaci klimatických změn na úrovni zemědělského podniku.
Termíny seminářů a pozvánky
- 30. 1.2024 - odkaz
- 31. 1.2024 - odkaz
- 1.2.2024 - odkaz
- 6.2.2024 - odkaz
- 7.2.2024 - odkaz
- 8.2.2024 - odkaz
- 13. 2.2024 - odkaz
- 20. 2.2024 - odkaz
- 21. 2.2024 - odkaz
- 22. 2.2024 - odkaz
- 27. 2.2024 - odkaz
- 28. 2.2024 - odkaz
Využití dat pro účely managementu rostlinné výroby
Registrační číslo projektu: 22/014/0111e/110/000019
Popis projektu:
Cílem projektu je podpora zemědělství v ČR spoluprací domácího výzkumu, IT služeb, výrobců strojů a zemědělských podniků v oblasti automatizace dopravy, robotizace, využívání kosmických technologii (DPZ, navigace, komunikace), IoT technologii, zavádění umělé inteligence, využití velkých dat, tak aby se tato oblast stala jednou z vlajkových lodí inovací v ČR a ČR se stala v této oblasti jedním z klíčových hráčů. Zvýšit konkurenceschopnost a podpořit soběstačnost českého zemědělství cestou inovací založených na využití autonomních dopravních systémů, kosmických/družicových technologií a robotizace. Podpořit implementaci a rozšíření moderních systémů řízení dopravních a mechanizačních prostředků, sběru, ukládání a zpracování dat a v neposlední řadě umožní částečně nebo zcela nahradit lidský faktor ve strategické oblasti zemědělství. To bude mít významný efekt nejen z hlediska řešení akutního nedostatku lidských zdrojů v náročné zemědělské výrobě, ale bude znamenat i významné snížení rizika kolapsu zemědělství v případě ohrožení, jakým může být například stav v souvislosti s rozšířením epidemie COVID 19. Významným přínosem používání všech uvedených prostředků zemědělci je velmi pozitivní vliv na životní prostředí.
Termíny seminářů a pozvánky
- 30. 1. 2024 - odkaz
- 31. 1. 2024 - odkaz
- 5. 2. 2024 - odkaz
- 13. 2. 2024 - odkaz (Kuhmálová, Lukas)
- 14. 2. 2024 - odkaz (Lukas, Kumhálová)
- 19. 2. 2024 - odkaz (Kumhálová, Lukáš)
- 21. 2. 2024 - odkaz (Kumhálová, Lukáš)
- 22. 2. 2024 - odkaz (Lukáš, Lukas)
- 26. 2. 2024 - odkaz (Kumhálová, Lukáš)
- 27. 2. 2024 - odkaz (Lukas, Lukáš)
- 28. 2. 2024 - odkaz (Kumhálová, Lukáš)
- 29. 2. 2024 - odkaz (Lukáš, Lukas)
Přístup zemědělského podniku ke splnění požadavků podmíněnosti
Registrační číslo projektu: 22/014/0111a/163/000026
Popis projektu:
Cílem projektu je seznámení účastníků seminářů s aktuálním zněním požadavků podmíněnosti včetně hodnocení porušení těchto požadavků s dopadem na poskytování finančních prostředků z EAGF a EAFRD. Součástí semináře bude představení systémového způsobu sledování relevantních požadavků podmíněnosti s ohledem na místo a způsob hospodaření, porozumění těmto požadavkům a doložení splnění jednotlivých požadavků včetně příslušných provozních záznamů a dokumentů. Nedílnou součástí je představení hlavních informačních zdrojů a příprava na kontroly podmíněnosti.
Účastníci budou proškoleni v těchto oblastech:
- podmíněnost a její postavení v dotační politice,
- standardy dobrého zemědělského a environmentálního stavu,
- požadavky na hospodaření v jednotlivých oblastech podmíněnosti,
- hlavní informační zdroje související s plněním požadavků podmíněnosti,
- systémový přístup zemědělského podniku ke splnění požadavků podmíněnosti v návaznosti na požadavky podmíněnosti a informační zdroje.
Termíny seminářů a pozvánky
- 8. 11. 2023 - Moravskoslezský kraj
- 9 11. 2023 - Olomoucký kraj
- 14. 11. 2023 - Zlínský kraj
- 22. 11. 2023 - Královéhradecký kraj
- 23. 11. 2023 - Liberecký kraj
- 29. 11. 2023 - Středočeský kraj
- 5. 12. 2023 - Jihočeský kraj
- 6. 12. 2023 - Plzeňský kraj
- 7. 12. 2023 - Jihočeský kraj
- 13. 12. 2023 - Pardubický kraj
Perspektivy ochrany rostlin v konvenčním zemědělství
Registrační číslo projektu: 22/014/0111e/110/000018
Popis projektu:
Cílem projektu je především seznámení odborné veřejnosti (zemědělci aj.) se současným stavem a možnostmi "Integrovaných systémů regulace škodlivých organizmů" s využitím všech prvků (střídání plodin, zpracování půdy, agrotechnika, racionální aplikací pesticidních přípravků) v konvekčním zemědělství v rámci měnících se klimatických podmínkách a s možnostmi nechemických a biologických alternativ v rámci nejnovějších inovací v regulaci škodlivých organizmů. Zemědělci budou seznámení s inovacemi v regulaci chorob, škůdců a plevelů. Dalším cílem je seznámení s problematikou rezistence škodlivých organizmů vůči pesticidům, s možnostmi prevence vzniku rezistence a antirezistentní strategie při používaní pesticidních přípravků v konvenčním zemědělství. Cílem uplatnění integrovaných systémů bude především zvýšení jejich efektivnosti z pohledu účinku na škodlivé organizmy (choroby, škůdci a plevele) při akceptaci NAP a nařízení Evropského parlamentu a Rady ES dojde k významnému snížení rizik kontaminace potravin, krmiv, půdy a vodních zdrojů jejich rezidui. Současně uplatněné systémy regulace škodlivých organizmů přispějí ke zvýšení diverzity fauny a flory.
Termíny seminářů a pozvánky
- 14. 3. 2023 - odkaz
- 16. 3. 2023 - odkaz
- 21. 3. 2023 - odkaz
- 23. 3. 2023 - odkaz
- 28. 3. 2023 - odkaz
- 30. 3. 2023 - odkaz
- 4. 4. 2023 -odkaz
- 12. 4. 2023 - odkaz
- 18. 4. 2023 - odkaz
- 20. 4. 2023 - odkaz
- 25. 4. 2023 - odkaz
- 3. 5. 2023 - odkaz
Praktika správy nemovitostí zemědělskými podnikateli z pohledu právníka II.
Registrační číslo projektu: 22/014/0111a/163/000015
Popis projektu:
Cílem projektu je seznámit účastníky seminářů s klíčovými aspekty vlastnických a užívacích vztahů k nemovitým věcem v oblasti zemědělství, které přinesla právní úprava obsažená v aktuálně platném občanském zákoníku včetně připomenutí stále probíhající souběžné aplikace původní právní úpravy v oblasti užívacích vztahů k nemovitým věcem a jejich vzájemných konsekvencí a seznámit je s aktuální praktickou aplikací obou právních úprav.
Výklad bude ve větším a detailnějším rozsahu zaměřen na praktické použití či procvičování praktických znalostí a dovedností účastníků seminářů pomocí vzorových textů a listin předložených účastníky seminářů.
Výsledkem projektu bude praktické procvičení a prohloubení znalostí a dovedností účastníků (jak pracovníků právnických osob podnikajících v zemědělství tak samostatně hospodařících rolníků, kteří mají v pracovní náplni nebo musí provádět správu a užívání nemovitých věcí v oblasti především zemědělské prvovýroby) v oblasti vlastnických a užívacích práv k nemovitým věcem, při vyhotovování listin o právních jednáních (zejména smluv) a jejich uzavírání a při řešení obvyklých situací při vlastnictví a užívání nemovitých věcí při zemědělském podnikání s použitím vzorových dokumentů a dokumentů předložených k prezentaci účastníky seminářů.
Projekt se pak podrobněji, než dříve, bude věnovat praktické realizaci přípravy právních dokumentů při nabývání, pozbývání či užívání nemovitých věcí.
Projekt bude umožňovat účastníkům přímo konzultovat s lektorem konkrétní situace z jejich činnosti a vznášet dotazy k právní úpravě a aktivně tak ovlivňovat detailní průběh seminářů.
Cílem projektu je tak zvýšit a prohloubit u účastníků seminářů úroveň znalostí, dovedností a praktických poznatků v oblasti právní úpravy vlastnických a užívacích vztahů k jiným nemovitým věcem v zemědělství, a to zejména z pohledu aplikace správné aplikace právní úpravy, vhodné volby smluvního typu uzavírané smlouvy a jejího obsahu, správné realizace práv a povinností ze smluvních vztahů jejich účastníky, řešení kolizních situací jakož i celkové orientace v této oblasti právní úpravy. Znalost této právní problematiky a dovednost řešení obvyklých situací jsou základním předpokladem zlepšení hospodářské výkonnosti zemědělských podnikatelů a v blízké budoucnosti i nedílnou součástí implementace nové zemědělské politiky v rámci České republiky a Evropské unie.
Termíny seminářů a pozvánky
- 4. 5. 2023 - Ústecký kraj
- 11. 5. 2023 - Pardubický kraj
- 16. 5. 2023 - Jihomoravský kraj
- 17. 5. 2023 - Moravskoslezský kraj
- 18. 5. 2023 - Zlínský kraj
- 24. 5. 2023 - Jihočeský kraj
- 31. 5. 2023 - Středočeský kraj
- 6. 6. 2023 - Liberecký kraj
- 7. 6. 2023 - Královéhradecký kraj
- 20. 6. 2023 - Kraj Vysočina
- 11. 10. 2023 - Olomoucký kraj
Podkladový materiál - prezentace ke stažení ZDE.
Podkladový materiál - prolog ke stažení ZDE.
Perspektivy ochrany rostlin v konvenčním zemědělství
Registrační číslo projektu: 22/014/0111e/110/000018
Popis projektu:
Cílem projektu je především seznámení odborné veřejnosti (zemědělci aj.) se současným stavem a možnostmi "Integrovaných systémů regulace škodlivých organizmů" s využitím všech prvků (střídání plodin, zpracování půdy, agrotechnika, racionální aplikací pesticidních přípravků) v konvekčním zemědělství v rámci měnících se klimatických podmínkách a s možnostmi nechemických a biologických alternativ v rámci nejnovějších inovací v regulaci škodlivých organizmů. Zemědělci budou seznámení s inovacemi v regulaci chorob, škůdců a plevelů. Dalším cílem je seznámení s problematikou rezistence škodlivých organizmů vůči pesticidům, s možnostmi prevence vzniku rezistence a antirezistentní strategie při používaní pesticidních přípravků v konvenčním zemědělství. Cílem uplatnění integrovaných systémů bude především zvýšení jejich efektivnosti z pohledu účinku na škodlivé organizmy (choroby, škůdci a plevele) při akceptaci NAP a nařízení Evropského parlamentu a Rady ES dojde k významnému snížení rizik kontaminace potravin, krmiv, půdy a vodních zdrojů jejich rezidui. Současně uplatněné systémy regulace škodlivých organizmů přispějí ke zvýšení diverzity fauny a flory.
Termíny seminářů a pozvánky
- 14. 3. 2023 - odkaz
- 16. 3. 2023 - odkaz
- 21. 3. 2023 - odkaz
- 23. 3. 2023 - odkaz
- 28. 3. 2023 - odkaz
- 30. 3. 2023 - odkaz
- 4. 4. 2023 -odkaz
- 12. 4. 2023 - odkaz
- 18. 4. 2023 - odkaz
- 20. 4. 2023 - odkaz
- 25. 4. 2023 - odkaz
- 3. 5. 2023 - odkaz
Udržitelné hospodaření se živinami a organickými látkami dle nových dotačních a legislativních požadavků
Registrační číslo projektu: 22/014/0111e/110/000012
Popis projektu:
Cílem projektu je seznámit zemědělskou veřejnost s vhodnými agrotechnické postupy pro zajištění setrvalého hospodaření se živinami a organickými látkami v půdě, a to i s ohledem na ochranu vody a ovzduší.
V rámci tohoto zadání podat ucelené informace o principech správné výživy rostlin a hnojení, péče o půdní úrodnost a ochrany prostředí. Současně přehledně popsat v době realizace seminářů platné legislativní podmínky, vč. dotačních, uvést vhodné způsoby plnění těchto požadavků a rovněž upozornit na možné chyby či nedostatky.
Výsledkem projektu bude rozšíření znalostí účastníků o obecných principech a vhodných postupech při skladování a používání minerálních, organických a statkových hnojiv a rovněž i dalších hnojivých látek (upravené kaly) a pomocných půdních látek (např. technologické vody). Přehledně, a ve vzájemných souvislostech budou shrnuty aktuální požadavky jednotlivých platných předpisů (legislativa hnojiv, ochrany vody, dotací), týkající se nakládání s hnojivy, dalšími hnojivými látkami a pomocnými půdními látkami. Současně budou účastníci seznámeni se způsoby vedení povinných evidencí (skladové karty hnojiv, evidence hnojení a výnosů plodin, elektronická forma evidencí) a s postupy souvisejících výpočtů (produkce statkových hnojiv, výpočet skladovací kapacity, zatížení pastviny, hodnocení limitů, využitelný dusík, přepočty údajů z laboratorních protokolů apod.). Prakticky budou předvedeny i postupy pro zpracování plánů hnojení i výpočty bilance živin a organických látek.
Očekávaným přínosem pro beneficienty bude lepší orientace v problematice nakládání s hnojivy a dalšími hnojivými látkami v propojení s legislativními požadavky, vč. dotačních, čímž lze předejít zbytečným sankcím i krácení dotací. K praktickému využití obdrží účastníci metodické pomůcky (prezentace v elektronické formě, programy pro bilanci živin a organických látek).
Termíny seminářů a pozvánky
- 14. 2.2023 - odkaz
- 16. 2.2023 - odkaz
- 21. 2.2023 - odkaz
- 23. 2.2023 - odkaz
- 28. 2.2023 - odkaz
- 2.3.2023 - odkaz
- 7.3.2023 - odkaz
- 9.3.2023 - odkaz
- 14. 3.2023 - odkaz
- 16. 3.2023 - odkaz
- 21. 3.2023 - odkaz
- 23. 3.2023 - odkaz
Výukový materiál - Legislativa hnojení vers. dotační podmínky od roku 2023 - ke stažení ZDE.
Výukový materiál - Hospodaření se živinami a organickými látkami - ke stažení ZDE.
Zdraví a welfare skotu = konkurenceschopnost a udržitelnost chovu
Registrační číslo projektu: 2/014/0111d/163/000028
Popis projektu:
Cílem projektu je předat účastníkům semináře nové poznatky a zvýšit tak úroveň jejich znalostí využitelných při kontrole a řízení zdraví krav, evidence léčby a aplikace vybraných látek, resp. tvorbě a uplatnění vhodného systému zoohygieny a preventivní veterinární péče a hodnocení welfare vycházejícího z nároků organismu měnících se v důsledku intenzifikace fyziologických a metabolických procesů. Hlavní témata seminářů budou charakterizovat doporučované a ekonomicky přínosné metodiky a postupy kontroly a zootechnického řízení zdraví krav v průběhu mezidobí, strategie veterinárního řízení a optimalizace prevence, léčebných metodik a postupů ve stádě s ohledem na prevenci poruch zdraví.
Termíny seminářů a pozvánky
- 17. 1. 2023 - Kraj Vysočina
- 31. 1. 2023 - Středočeský kraj
- 9. 2. 2023 - Jihomoravský kraj
- 16. 2. 2023 - Zlínský kraj
- 23. 2. 2023 - Moravskoslezský kraj
- 24. 2. 2023 - Olomoucký kraj
- 1. 3. 2023 - Plzeňský kraj
- 9. 3. 2023 - Jihočeský kraj
- 16. 3. 2023 - Liberecký kraj
- 22. 3. 2023 - Pardubický kraj
- 29. 3. 2023 - Královéhradecký kraj
Sborník ke stažení zde.
Nové podmínky společné zemědělské politiky do roku 2027
Registrační číslo projektu: 22/014/0111a/163/000013
Popis projektu:
Projekt přinese účastníkům informace o úrovni přípravy nové společné zemědělské politiky, stanoveném rámci na úrovni EU, tak na straně národních institucí podílejících se na přípravě a implementaci těchto nástrojů.
Součástí semináře bude celkový přehled o právním rámci reformované SZP, a to ve vazbě na úroveň zpracování jak na EU úrovni - tzn. hlavní nařízení Rady a EP (případně prováděcích či delegovaných aktů), ale i na úrovni národní legislativy, případně pravidel a metodických pokynů.
Účastníci budou seznámeni s horizontálními parametry nástrojů SZP, resp. s prvky které jsou společné pro více než jeden nástroj - v tomto ohledu by se mělo zejména jednat o novou formu prvku, jež je v současnosti znám jako Cross compliance, který však může být v novém pojetí SZP transformován a rozšířen pod názvem Condicionality.
Jedním z hlavních témat bude strukturální charakter přímých plateb, které do značné míry dosud předurčovaly úroveň důchodových podpor (společně s některými opatřeními II. pilíře - např. ANC, AEKO, EZ, DŽPZ, atd. - které jsou však oproti přímým platbám kompenzačního charakteru). Vedle struktury PP se seminář rovněž zaměří na základní podmínky způsobilosti pro čerpání dotací z různých "vrstev" přímých plateb.
Součástí seminářů také bude představení portfolia teorieticky možných opatření k implementaci v rámci II. pilíře a zároveň pravděpodobný seznam vybraných opatření pro realizaci v rámci ČR. V tomto ohledu bude seminář odrážet úroveň příprav a zpracování Strategického plánu ČR a návazně prezentovat podmínky poskytování podpor II. pilíře.
Termíny seminářů a pozvánky
- 10. 1. 2023 - Kraj Vysočina
- 11. 1. 2023 - Jihočeský kraj
- 12. 1. 2023 - Plzeňský kraj
- 24. 1. 2023 - Liberecký kraj
- 25. 1. 2023 - Jihomoravský kraj
- 7. 2. 2023 - Olomoucký kraj
- 8. 2. 2023 - Moravskoslezský kraj
- 9. 2. 2023 - Pardubický kraj
- 28. 2. 2023 - Ústecký kraj
- 6. 3. 2023 - Zlínský kraj
- 7. 3. 2023 - Středočeský kraj
Výukový materiál ke stažení zde.
Management sociálního odchovu telat v moderních typech krytých teletníků
Registrační číslo projektu: 22/014/0111d/163/000025
Popis projektu:
Cílem projektu je předat účastníkům seminářů nejnovější odborné poznatky zpestřené o zahraniční trendy a zvýšit tak úroveň jejich znalostí využitelných při odchovu mléčných telat jak z pohledu managementu, welfare, tak ale i při přípravě stavby teletníků na vlastní farmě.
Hlavní témata seminářů budou rozebírat četné rozdíly mezi individuálním a sociálním systémem odchovu, stejně jako představovat moderní typy teletníků, které jsou dlouhodobě ověřeny v praxi v zahraničí a prošly si tedy již vleklou a mnohdy trpkou fázi vychytávání předem neočekávaných problémů a překážek. Cílem je plně představit základní koncepty a zdůraznit různé výhody i nevýhody jednotlivých systémů, aby si účastníci mohli udělat pokud možno nejvíce objektivní názor na to, zda je jejich chov na případnou zásadní změnu managementu odchovu telat připraven. A pokud ne, tak jaké kroky je nutné nejdříve splnit, aby naopak při zavádění změn nedošlo k zhoršení kvality odchovu.
Více informací naleznete v pozvánkách v následujících odkazech:
Termíny seminářů a pozvánky
- 10.1.2023 - Lomnice nad Popelkou
- 11.1.2023 - České Libchavy
- 18.1.2023 - Nechanice
- 25.1.2023 - Palačov
- 31.1.2023 - Uherské Hradiště
- 1.2.2023 - Větrný Jeníkov
- 2.2.2023 - Říčany u Brna
- 7.2.2023 - Radošovice u Strakonic
- 8.2.2023 - Ostředek
- 14.2.2023 - Klatovy
- 21.2.2023 - Prostějov
Sborník ke stažení zde.
Praktika správy nemovitostí zemědělskými podnikateli z pohledu právníka I.
Registrační číslo projektu: 22/014/0111a/163/000014
Popis projektu:
Hlavním cílem semináře je seznámení s aktuálními otázkami průběhu nájemních vztahů k půdě vzniklých před roky 2014 a aktuálními otázkami vzniku, změn a zániku pach